Koty Syjamskie – cechy charakteruKoty syjamskie są jedną z odmian, najsilniej zmienianą przez działania ludzi. Wbrew powszechnym zupełnie nie były to stworzenia dostojne tak jak to jest teraz. Pierwsi osobnicy tej odmiany, posiadały dosyć ciężkie życie. Traktowano je zazwyczaj jako ciekawe wyposażenie zoo oraz innych miejsc. Jednak po pewnym czasie kot syjamski zaczął stawać się domowym pupilami. Aby nadać mu coraz bardziej rozpoznawalny wygląd kot syjamski zostawał znacznie silniej zmieniany zdecydowanie większe rzesze sympatyków takich cudownych czworonogów.

syjamski
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Prawdopodobnie trudno w to wierzyć ale pierwsze kot syjamski miał budowę bardziej zwartą i mocną. Obecnie na pewno każdemu z nas koty syjamskie kojarzą się z delikatnością a także wiotkością. Jedną z cech wyjątkowo rozpoznawalnych są wspaniałe oczy czworonoga takiej rasy. Ich przepiękny błękit i ukośne ułożenie względem siebie sprawia iż spojrzenie takiego czworonoga może być nad podziw przenikliwe. Niestety z racji mocnej ludzkiej ingerencji w zasady ewolucji odmiany, koty te zapadają na przeróżne choroby mające własne dziedziczne podłoże.

Najczęściej napotykane są zmiany w obrębie mostka, schorzenie stawu biodrowego bądź też zapadanie się gałki oka. Z powodu tak poważnych dla pupila wad, dowolny hodowca powinien doskonale orientować się w sposobie przekazywania cech poprzez rodziców oraz zasad krzyżowania par. Kot syjamski jest obecnie kotem wrażliwym a także lubiącym kontakt z właścicielem. Silnie przywiązuje się on do mieszkających z nim osób potrafi cierpieć z powodu ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *